Naukowcy „przebadają” Aglomerację Poznańską

Jak powiedział Jan Grabkowski, starosta poznańśki, projekt koordynuje Centrum Badań Metropolitalnych UAM, a finansowany jest przez samorządy miast gmin i powiatu. Na badania – rozpisane na 2,5 roku – przeznaczono 2,5 miliona złotych. Naukowcy pomogą, zdaniem starosty, znaleźć sposoby na praktyczne wykorzystanie wszystkich atutów Aglomeracji Poznańskiej. Projekt badawczy obliczony jest na ok. 2,5 roku.
Pierwsza część projektu zakończona zostanie w 2009 roku i będzie to diagnoza stanu obecnego i określenie kierunków rozwoju aglomeracji. Wynikiem tego ma być poprawa jakości życia w mieszkańców Poznania i okolicznych gmin.
Powiat, miasta i gminy wchodzące w skład Aglomeracji Poznańskiej opracują wspólną strategię promocyjną, wspólne zarządzanie edukacją, szczególnie zawodową, która ma być elastyczna i nastawiona na szkolenie kadr dla przedsiębiorstw działających na terenie aglomeracji. Wspólny ma też być plan rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, wspólny program gospodarowania odpadami komunalnymi.
Diagnozy sporządzać będą naukowcy i eksperci czterech uczelni poznańskich, wchodzących w skład Konsorcjum badań nad Aglomeracją Poznańską. Zostało ono powołane przez Radę Aglomeracji Poznańskiej, którą tworzą szefowie Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego i okolicznych 20 gmin. Porozumienie w tej sprawie podpisano w maju 2007 roku.
Aglomeracja Poznańska to 600 tys. mieszkańców Poznania, około 300 tysięcy osób w gminach ościennych i kolejne trzysta w gminach nie graniczących z Poznaniem.