Gecko podbije Polskę?

Gecko to robocza nazwa tramwaju, który ma być produkowany w fabryce Solaris Bus & Coach w Bolechowie koło Poznania. Na razie trwają prace nad projektem nowego tramwaju.

Firma Solaris Bus & Coach jest liderem na polskim rynku producentów autobusów. Poza Polską autobusy z charakterystycznym jamnikiem jeżdżą po ulicach praktycznie całej Europy. Kilka miesięcy temu zapadła jednak decyzja, by Solaris wszedł także na rynek producentów tramwajów. W najbliższych latach największe polskie miasta (między innymi: Warszawa, Poznań i Gdańsk) planują bowiem zakup kilkudziesięciu tramwajów. Cena jednego pojazdu waha się od 6 do nawet 10 milionów złotych.

Producenci tramwajów mogą więc liczyć na spore zyski. Tym bardziej, że konkurencja nie jest zbyt duża. Na rynku działa tylko kilka dużych firm zdolnych zrealizować największe zamówienia (do walki o ten rynek chce się także przyłączyć Fabryka Pojazdów Szynowych Zakładów imienia Hipolita Cegielskiego).

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie prototyp Gecko z Bolechowa powinien pojawić się na ulicach pod koniec przyszłego roku. W 2009 roku firma Solaris Bus & Ciach mogłaby więc startować w przetargach. Rocznie w tej fabryce ma powstawać nawet 70 sztuk nowych niskopodłogowych tramwajów. Gecko ma być produkowany w dwóch rodzajach: w 100% z niską podłogą oraz – w wersji tańszej – tylko w części z niską podłogą.