Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Ważne zmiany od 1 marca 2026 r. dla przedsiębiorców MŚP korzystających z ulg na PFRON oraz współpracujących z zakładami pracy chronionej i zakładami aktywności zawodowej.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych informuje, że od 1 marca 2026 r. zaczyna obowiązywać nowy zestaw przepisów wynikający z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Zmiany obejmują zarówno zasady korzystania z obniżeń wpłat na PFRON, jak i regulacje dotyczące działalności zakładów aktywności zawodowej oraz zakładów pracy chronionej. Część przepisów wchodzi również w innych terminach – w tym m.in. nowe zasady traktowania orzeczeń.

Najważniejsze zmiany istotne dla przedsiębiorców z sektora MŚP:

1. Zmiana zasad korzystania z obniżeń PFRON – tylko na wniosek nabywcy
Od 1 marca 2026 r. przedsiębiorca korzystający z zakupów umożliwiających obniżenie wpłaty na PFRON otrzyma informację o kwocie obniżenia wyłącznie wtedy, gdy złoży do sprzedawcy jednorazowy wniosek.
• Wniosek można przesłać w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.
• Po złożeniu wniosku sprzedawca będzie zobowiązany wystawiać informację o obniżeniu po każdej opłaconej fakturze.
• Przedsiębiorca może wniosek wycofać w dowolnym momencie.
Zmiana ta oznacza likwidację dotychczasowego obowiązku automatycznego przekazywania informacji o obniżeniu wpłat wraz z fakturą.

2. Koniec przekazywania przez sprzedawców informacji o zasadach obniżenia PFRON
Przedsiębiorcy nabywający towary lub usługi od sprzedawców uprawnionych do generowania ulg (np. zakładów aktywności zawodowej, firm ze wskaźnikiem 30% zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami) nie będą już otrzymywać dodatkowych informacji o zasadach korzystania z obniżenia, możliwości rezygnacji czy cofnięcia rezygnacji. To oznacza uproszczenie dla sprzedawców, ale po stronie MŚP konieczność samodzielnego monitorowania statusu i zasad.

3. Nowe terminy wystawiania informacji o obniżeniu
Sprzedawca będzie miał obowiązek wystawić informację o obniżeniu:
• po otrzymaniu wniosku od nabywcy,
• po terminowej zapłacie faktury,
• nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu terminu płatności.

4. Ważne zmiany w funkcjonowaniu ZAZ i ZPCh – wpływ na kontrahentów MŚP
Ujednolicono zasady dotyczące zapewniania opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Doprecyzowano także limity zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oraz procedury zwolnień czasowych z wymogów zatrudnieniowych.
Dla przedsiębiorców z sektora MŚP współpracujących z tymi podmiotami oznacza to większą stabilność organizacyjną ZAZ i ZPCh oraz przewidywalność ich możliwości świadczenia usług.

5. Zmiany w gospodarowaniu środkami zakładowego funduszu aktywności
Wprowadzono doprecyzowanie zasad wydatkowania środków oraz konsekwencje niewłaściwego transferu środków na rachunek bankowy. Ma to znaczenie dla MŚP, które korzystają z usług ZAZ – wpływa na bezpieczeństwo współpracy i możliwość dalszego generowania ulg.

6. Dostęp ZUS do danych od 1 lutego 2026 r.
ZUS otrzyma prawo weryfikacji danych dotyczących osób pobierających określone świadczenia związane z aktywnością zawodową rodziców. Zmiana nie nakłada nowych obowiązków na MŚP, ale może wpływać na procesy kadrowe i przepływ danych.

7. Nowe zasady traktowania orzeczeń o niezdolności do pracy
Od 1 stycznia 2027 r. określone orzeczenia ZUS będą zrównane ze stopniami niepełnosprawności. Ma to znaczenie dla przedsiębiorców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami – wpływa na wskaźniki, dofinansowania i uprawnienia.

Szczegóły