Kolejne trolejbusy Solarisa trafią do Mediolanu

Firma ATM Milano rozwija swoją bezemisyjną flotę pojazdów komunikacji miejskiej o kolejne trolejbusy Solarisa. W połowie listopada 2021 podpisano zamówienie na dostawę 50 sztuk Trollino 18. Wartość kontraktu to blisko 40 mln euro. Od 2018 roku Solaris dostarczył już dla tego przewoźnika 30 trolejbusów.

To nie jedyny kontrakt dla włoskiego przewoźnika – w 2018 i 2019 roku zrealizowano również dostawę łącznie 165 autobusów elektrycznych Solaris Urbino electric. Niskopodłogowe, przegubowe Trollino 18 to pojazdy niezwykle ciche i całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania. Trolejbusy będą mogły uzupełniać energię w bateriach podczas jazdy, gdy będą podłączone do sieci trakcyjnej. Ponadto, pojazdy będą mogły poruszać się na odcinku do 15 km bez konieczności podłączania do sieci trakcyjnej. Jest to szczególnie przydatne w miejscach pozbawionych trakcji, np. w zabytkowej części miasta oraz w przypadku awarii. Na pokładzie przegubowych trolejbusów podróżować będzie mogło do 135 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Komfort przejazdów zapewni wydajna klimatyzacja.

Mediolańskie Trollino będą także wyposażone w zaawansowany system monitoringu. W jego skład wejdzie 10 kamer, w tym kamera wsteczna, 10” monitor na konsoli środkowej oraz rejestrator. W pojazdach będzie również funkcjonował system liczenia pasażerów. Pierwsze Trollino z nowej puli zamówienia trafi do Włoch pod koniec 2022 roku.

„Bardzo się cieszymy z udanej współpracy z ATM Milano, czego dowodem jest rozwinięcie kontraktu o kolejne 50 trolejbusów Trollino 18. Jesteśmy dumni z tego, że zeroemisyjne pojazdy Solarisa – których wraz z realizacją najnowszego zamówienia będzie już niemal 250 sztuk – z powodzeniem służą mieszkańcom stolicy Lombardii, znacząco przyczyniając się do redukcji spalin i ograniczania poziomu hałasu. Inwestycja w bezemisyjne pojazdy na taką skalę świadczy o tym, jak poważnie miasto podchodzi do wyzwania, jakim jest zielona transformacja transportu publicznego. To zaszczyt być partnerem tak ważnego przedsięwzięcia” – mówi Alberto Fiore, Dyrektor Zarządzający Solaris Italia S.r.l.

Współpraca Solarisa z ATM Milano trwa od 2014 roku. Od tego czasu z fabryki w Bolechowie do Mediolanu wyjechało ponad 300 pojazdów, w tym ok. 200 trolejbusów i autobusów elektrycznych. Do końca 2030 roku, włoski przewoźnik planuje całkowicie zrezygnować z autobusów z silnikami diesla na rzecz pojazdów zeroemisyjnych w miejscu użytkowania.

Źródło: Biuro prasowe Solaris